پادکست های مهندسی (1)

پادکستها این روزها تبدیل به یک منبع رواج یافته در حوزه یادگیری شخصی و یا Self-Directed Learning شده اند. معلمان، اساتید دانشگاهی، نویسندگان و بسیاری از افراد موفق در حوزه های گوناگون مانند مارکتینگ، مدیریت کسب و کار، فنی و مهندسی و.. در وبسایت شخصی خود پادکست هایی در حوزه های کاری مرتبط منتشر می کنند. و حتی در حوزه بازاریابی نیز شرکت ها دست به دامان پادکستها شده اند و نهایت استفاده را از رواج پادکست می برند.

اما واقعا پادکست چیست؟ منابع مناسب پادکست کدامند؟ چه نکاتی باید در استفاده از پادکست در نظر بگیریم تا وقتی که صرف آن میکنیم بهینه باشد؟

در این پست چند نکته در مورد پادکستها(با تمرکز روی حوزه فنی مهندسی، مدیریت) می نویسم.

کلمه پادکست که برای اولین بار در مقاله ای در روزنامه گاردین در سال 2004 توسط Ben Hamersley مورد استفاده قرار گرفت، مشتق از دو کلمه iPod و Cast ( برگرفته از Broadcast به معنی پخش) است. به زبان ساده میشود گفت که پادکست یک رادیو اینترنتی است. با این تفاوت که برخلاف برنامه های رادیو مطالب کاملا تخصصی هستند و برای مخاطب عام ارائه نمی شوند. تهیه کننده پادکست بخش خاصی از جامعه را هدف قرار میدهد و برای آنها مطالب و محتوای تخصصی در قالب صدا تولید میکند.

از توضحیات اولیه که بگذریم باید بگویم که پادکستها برای من، منابع بسیار خوبی برای یادگیری بودهاند. من در زمینه های فنی و مهندسی تا مدیریت، مذاکره، قراردادهای تجاری، اقتصاد، آموزش زبان و روانشناسی از پادکست های تخصصی استفاده میکنم. اما در هر حوزه تخصصی دیگری که شما تصور کنید میتوانید پادکست از منبع مناسبی در اینترنت پیدا کنید.

تکاتی که باید در نظر بگیریم:

 1. بهترین زمان برای گوش دادن به پادکست برای من حین ترافیک است!
 2. من از اپلیکیشن Podcast Addict بر روی گوشی تلفن همراهم استفاده میکنم. با استفاده از این نرم افزار میتونید در هر کانال پادکستی که بخواهید عضو شوید و پادکست ها بروز را به محض انتشار دریافت کنید.
 3. اگر برای یادگیری عمیق از پادکست استفاده میکنید بهتره زمانی مناسب تر از زمان پشت ترافیک ماندن را انتخاب کنید و یک کاغذ و قلم همراه داشته باشید برای یادداشت برداری
 4. سعی کنید دفترچه مخصوص برای هر موضوعی که پادکست آن را دنبال میکنید داشته باشید تا یادداشت بردارید.

معرفی یک کانال پادکست مهندسی 

پادکست Engineering Career Coach یکی از کانال هایی است که محتوای تخصصی در حوزه مدیریت مهندسی، توسعه مهارت های فردی مهندسان، توصیه های شغلی برای مهندسان به زبان انگلیسی تولید می کند. آقای Anthony Fasano نشر دهنده این پادکست ها یک مربی مهندسی است.  آنتونی فسانو در دستیابی به اهداف و برطرف کردن چالشهای کاری همراه بسیاری از مهندسین تازه فارغ التحصیل شده تا مهندسین حرفه ای با تجارب کاری در کمپانی های بزرگ بوده است و در این زمینه از شناخت خوبی در بین مهندسان برخوردار است. وب سایت engineertomanager.com نیز با منتشر کردن مطالب حرفه ای و عملی یک پشتیبان مناسب برای مهندسانی که قصد مدیریت دارند است. برای مثال در آخرین پادکست منتشر شده آنتونی فسانو با پروفسور George Siedel مصاحبه می کند که بعنوان یکی از متخصص در حوزه مذاکره شناخته می شود. پروفسور سایدل در این پادکست در مورد مذاکره برای موفقیت صحبت می کند و مطالب منتشر شده در کتاب خود را در قالب استراتژی های عملی در یک پادکست 30 دقیقه ای ارائه می دهد.

بخشی از محتوای منتشر شده در سری این پادکستها عبارتند از:

 1. مهارتهای مدیریتی برای مهندسان
 2. مهارتهای ارتباطی برای مهندسان
 3. مهارتهای مذاکره ای برای مهندسان
 4. معرفی کتاب های مناسب برای مطالعه مهندسان در زمینه مدیریت، توسعه مهارت های فردی، ارتباطات در محیط کار و…
 5. مصاحبه با افراد موفق در حوزه توسعه مهارت های فردی، نویسندگان کتاب ها
 6. مدیریت جلسات مصاحبه کاری
 7. استراتژی ها موفقیت در شرکت های بزرگ و…

آدرس وب سایت های پشتیبان  Engineering Career Coach Podcast:

Engineertomanager.com

engineeringmanagementinstitute.org

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *