نکاتی در مورد رزومه نویسی- درحال تکمیل

نکاتی در مورد رزومه نویسی

مدتی بود که بدنبال نوشتن یک رزومه استاندارد برای خودم بودم. مثل همه کارای دیگه ام اول شروع کردم یخورده در مورد رزومه نویسی سرچ کردن و مطالعه کردم. از انجا که در وب فارسی تقریبا مطلب بدردبخوری در مورد رزومه نویسی پیدا نکردم، تو این پست اطلاعاتی که بدست اورده ام را می نویسم.

اول از همه باید یک تعریف مشخصی از رزومه داشته باشیم. گرچه که بکاربردن صفت ” تعریف مشخص” در مورد رزومه چندان مناسب نیست. بدلیل اینکه واقعا اختلاف نظر زیادی در این مورد وجود دارد. بسته به موقعیت شغلی، کشوری که در آن موقعیت شغلی ارائه شده است، نوع تخصص و آکادمیک یا صنعتی بودن پوزیش میتواند اشکال و تعاریف متفاوتی بخود بگیرد.

اما من فکر میکنم دو تا تعریف زیر که توسط Novaresume و Zety ارائه شده اند فهم بهتری از رزومه ایجاد می کنند؛

به تعبیری “رزومه یک سند یک الی دو صفحه ای است که کاندیدای شغلی برای ارائه اطلاعات در مورد تاریخچه حرفه ای خود به استخدام کننده، استفاده می کند.”

در تعریف دیگر “رزومه سندی است برای ثبت و ضبط اطلاعات آکادمیک، حرفه ای، موفقیت ها و دستاوردها، افختارات، گواهی نامه های تخصصی و سایر اطلاعات که مناسب با یک جایگاه شغلی نوشته شده است.”

گذشته از تعریف، همیشه در کنار رزومه، اسم دیگری هم وجود دارد. Curriculum Vitae یا بصورت مخفف C.V. اما تفاوت هایی در این دو وجود دارد که نمیتوان سی وی و رزومه را معادل دانست. (گرچه در برخی کشورها مانند استرالیا، نیوزلند، افریقای جنوبی و هند این دو بصورت جایگزین هم بکار می روند. به همین دلیله که گفتم تعریف مشخصی برای رزومه نداریم!)

سعی میکنم برای جلوگیری از طولانی شدن بحث و در عین حال کاربردی بودن نوشته ام آن را با محوریت:

1. تفاوت resume و CV در چیست؟

2. محتوای یک رزومه باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟ چطور یک رزومه خوب بنویسیم؟

3. CV شامل چه اطلاعاتی هست و چه نکاتی رو باید درحین نوشتن آن در نظر داشته باشیم؟!

بر این اساس، فکر میکنم که بتونم یک فهم از نحوه رزومه نوشتن ایجاد کرده باشم.

1. تفاورت رزومه و سی وی

CV یا Curriculum Vitae اصطلاحی لاتین است که در زبان انگلیسی به معنای Course of life است. بنابراین همانطور که از اسم CV پیداست، سندی به فرمت طولانی تر نسبت به رزومه است که جزئیات بیشتری را نسبت به رزومه در آن وجود دارد. معمولا تعداد صفحات CV به تجارب و سابقه حرفه ای و آکادمیک فرد بستگی دارد.

گذشته از تعریف، در چند نکته میتوان تفاوت های اصلی رزومه و CV را خلاصه کرد؛ اول اینکه CV شرحی از کلیه فعالیت های اکادمیک و صنعتی و حرفه ای را شامل می شود. فرمتی که در نوشتن CV استفاده می شود هم با رزومه متفاوت است، در نوشتن رزومه از فرمت معکوس (Reverse Chronological) استفاده میشود. اما در سی وی همه فعالیت های و دستاورد ها را بر حسب تاریخ آنها از گذشته تا کنون مرتب میکنیم. CV معمولا جهت اپلای برای فرصتهای آکادمیک، فرصت های تحقیقاتی، گرنت و اسکولارشیپ استفاده می شود. رزومه همیشه باید مختص یک موقعیت شغلی نوشته شود با این هدف که به استخدام کننده نشان دهد که تجارب، تحصیلات و فعالیت های شما در راستای و یا نزدیک به شغلی هست که در حال درخواست ان هستید. در زومه تاکید بسیار زیادی وجود دارد که بیشتر از یک صفحه نباشد و از سبد مهارت ها و تجارب، آنهایی انتخاب شوند و در رزومه قید شوند که بیشترین تطابق را با موقعیت شغلی مد نظر داشته باشند.

در نهایت و نکته مهم این که همه این تفاوت ها تمایز قائل شدن بین رزومه و CV در آمریکا و کانادا مطرح هستند. این باور وجود دارد که وقتی در مابقی نقاط دنیا شما CV جزو مدارک اپلای برای موقعیت شغلی می بینید، معمولا منظور همان رزومه با مفهوم رایج در آمریکا است. با این وجود این نکات فرمت استاندارد رزومه و CV هستند که رعایت آنها میتواند نشانگر حرفه ای بودن باشد.

2. محتوای یک رزومه باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟ چطور یک رزومه خوب بنویسیم؟

این موارد تقریبا در همه رزومه ها ثابت هستند. با کمی جستجور در اینترنت میتوانید طرح های متنوعی برای استفاده به بعنوان تمپلیت پیدا کنید. اما پیشنهاد جدید من اینه که اگر دستی در نرم افزارهای آفیس دارید و کمی سلیقه خودتان دست بکار بشید و یک طرح خلاقانه برای رزومه خودتون ایجاد کنید.

طرحی که در اینترنت پیدا میکنید و ازش خوشتان میاد ممکنه برای خیلی افراد مثل شما جالب باشه و از اون استفاده کنند. من خودم در جایگاه مصاحبه گر بارها شده که رزومه هایی که دریافت میکنم درصد بالاییشون از تمپلیت مشابه استفاده کردن که این نمیتواند نشانگر ویژگی جالبی در مورد شخصیت کاندیدای شغل باشد! این موضوع را زمانی که دارید برای کاری خارج از کشور اپلای می کنید خیلی جدی بگیرید.

زمانی که مهارتهایی که دارید را لیست میکنید باید توجه کنید که چه مهارتهایی در الزامات شغل ذکر شده است، و از سبد مهارتی خودتان آنهایی رو انتخاب کنید که به کار موقعیت شغلی که دارید برای آن اپلای میکنید میآید. مثلا، اگر در موقعیت شغلی با عنوان Project Engineer الزامات مهارتی

MS Project & Office │ PMBOK │ Report Writing │Cost Engineering│ English Fluency

دیگه نیازی نیست اگر من نوعی با مدرک مهندسی مکانیک تمام مهارتهام (مثل تسلط بر نرم افزارهای طراحی سالیدورکس، کتیا، و… ، تسلط بر نرم افزار آباکوس، تحلیل FEA، ماشین کاری و برنامه نویسی CNC ، قالبسازی و شکل دهی فلزات و…) را تو رزومه ام بیارم. اساسا این مواردی که شمردم اصلا در حوزه عنوان شغلی بالا نیست!

اما مهمترین نکته اینه که شما چطور باید این اطلاعات را بیارید روی کاغذ؟ با چه فرمتی سوابق شغلی را بنویسید؟

بطور کلی سه فرمت رزومه نویسی پیشنهاد شده است که هر کدام مناسب شرایط خاصی هستند. این سه فرمت عبارتند از:

1. رزومه با فرمت کرونولوژیکال معکوس: معمول ترین شیوه رزومه نویسی است و ایده آل برای افرادی که تجارب زیادی دارند و همه تجاربشان مرتبط با موقعیت شغلی است که برای آن اپلای میکنند.

2. رزومه با فرمت فانکشنال یا با مهارت محور: مناسب برای تازه فراغ التحصیلان که معمولا تجارب کاری مرتبط با شغل مورد نظر ندارند و یا افرادی که در حال تغییر حوزه کاری هستند، مثلا فردی که همه تجارب اش در حوزه نفت و گاز است ولی در حال اپلای برای موقعیت کاری در بخش صنایع معادن و فولاد هست.

3. رزومه با فرمت ترکیبی: زمانی استفاده می شود که فرد سبد مهارتی و تجارب شغلی متنوعی دارد که مرتبط با موقعیت شغلی است که برای آن اپلای می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *