نکاتی در باره جستجوی مطالب تخصصی در اینترنت

چطور در جستجو های انترنتی به نتایج مناسب دست پیدا کنیم؟

چطور از بین حجم گسترده اطلاعات و داده ها، اطلاعات تخصصی که میخواهیم رو پیدا کنیم؟ در مدت زمانی منطقی؟

اگر بخواهم اطلاعات تخصصی در مورد نحوه جستجو بهینه در اینترنت ارائه بدهم، باید از تجارب خودم بنویسم. قاعدتا همه اینها حاصل تجربه های خود من هست و مبنای علمی ندارد.

همه نکاتی که میگم مربوط به جستجوی انگلیسی هست و نمیدونم در جستجوی فارسی هم بکار بیاید یا نه. (البته معتقدم در فضای وب فارسی متاسفانه اطلاعات تخصصی به ندرت پیدا می شود)

مدتها بود که دنبال اطلاعات تخصصی در مورد نحوه طراحی یک تجهیز خاص می گشتم. ساعت ها برای جستجو وقت گذاشته بودم منابع زیادی را مرور کرده بودم ولی اطلاعات بدرد بخوری گیرم نیامده بود. هر آنچه در نت پیدا میکردم، اگر هم در مورد طراحی محصول صحبت کرده بود، بیشتر با جنبه تجاری بود و اطلاعات و الگوریتم طراحی مناسبی در اختیار من نمی گذاشت.

تا اینکه حسب اتفاق تصمیم گرفتم نوع متریال مورد استفاده در ساخت این تجهیز را که حسب آنالیز موسسه رازی بر اساس استاندارد روسی نوع خاصی از فولاد ضد زنگ نسوز بود به زبان روسی سرچ کنم، اینجا بود که انگار یک دنیای جدید پیش روی من باز شد و به منابع خیلی خوبی دسترسی پیدا کردم که مشکل ام حل شد.

بد نیست که آموخته هایم از این تجربه و تجربه های پیشین از جستجوی های ناکام اینترنتی که بعد با یک تغییر در نوع جستجو نتایج خیلی خوبی کسب کرده ام را با شما به اشتراک بگذارم. از گذاشتن علامت +، کلمه or و نوشتن فایل تایپ، استفاده از کیوردهای مرتبط که بگذریم باید بگم که سرویس های جستجو در اینترنت به یکی از سه روش زیر اطلاعات را استخراج میکنند.

  1. دایرکتوری ها – Directories

که وب سایت ها را بر حسب حوزه آنها دسته بندی می کنند. دایرکتوری ها زمانی که به دنبال اطلاعات در یک دسته بندی خاصی باشید نتایج کارآمدی ارائه خواهند کرد.

  1. موتور های جستجو – Search Engines

مانند Google و Bing که بر اساس کلمات ورودی کاربر مقایسه ای بین اطلاعات ثبت شده در دیتابیس خود مقایسه انطباقی انجام می دهد و صفحات، مدارک، و اسناد را به ترتیب بیشترین انطباق برای کاربر لیست می کند.

  1. دیتابیس های Deep Web- که تحقیقات نشان میدهند 90% انترنت بصورت Deep Web هست

دیتابیس ها بخش عظیم اینترنت را تشکیل می دهند و همانجایی هستند که میشه گفت اغلب طلاعات تخصصی را میتوان در آنها پیدا کرد. اما مشکل اینجاست که کانتنت این دیتابیس ها اغلب محافظت شده هستند و موتورهای جستجو به آنها دسترسی ندارند! اما مساله ما فعلا در این پست دیتابیس ها نیستند و شاید بعدا در پستی جداگانه بتونم در موردشون صحبت کنم.

چیزی که ما بصورت عادی باهاش سر و کار داریم موتورهای جستجو هستند و شاید خیلی از مواقع نیازی نباشه که به سراغ دو مورد دیگر برویم، البته اگر بتوانیم جستجوی خوبی انجام بدهیم.

اینکه بتوانید در اینترنت و موتورهای جستجو موضوع یا مطلب تخصصی مورد نظر را پیدا کنید مستقیما ارتباط پیدا می کند به اطلاعات ورودی که به موتور جستجو می دهید.

دانستن اینکه چه کلماتی را به چه ساختاری در موتور جستجوی گوگل یا بینگ جستجو کنیم تا به بهترین نتایج در کمترین زمان ممکن برسیم کمک خواهد کرد تا بازدهی بالا رود و بدون خستگی از ساعت ها جستجوی اینترنتی و دانلودهای بیهوده لیست بلندبالایی که گوگل ارائه میدهد به اصل موضوع تحقیق بپردازیم.

  1. موضوع مورد جستجو را بررسی کنید و تعیین کنید بهتره از کجا شروع کنید؟ از موتور جستجو؟ از دیتابیس هایی مثل science direct و… یا دایرکتوری ها؟ برای دسته بندی اطلاعات خودتان در مورد موضوع مورد جستجو از سوالات زیر استفاده کنید.
    • چه کسی؟ چه چیزی؟
    • کجا؟
    • چه زمانی؟
    • چطور؟
    • چرا؟

البته مشخص است که همه این سوالات ممکن است برای یک موضوع خاص کاربرد نداشته باشند. اما پاسخ به اینها می تواند دست شما را بگیرد و در دست نتیجه مورد نظری که می خواهید بگذارد!

  1. سرچ اولیه را با کیوردهایی که شناخته شده و کاملا در ارتباط با موضوع هستند (به اصطلاح Focused هستند) شروع کنید- بهتر است واژه ها اسم باشند.
  2. کمی تغییر در ورودی ها(Query) و کیوردهای اولیه ایجاد کنید، به کلید واژه خاصی محدود نشوید، تغییر میتواند شامل موارد زیر باشد:
  • از اپراتورهایی مثل OR، AND NOT و AND استفاده کنید.
  • از پرانتز استفاده کنید(درصورتی که به درستی استفاده شود میتوانید نتایج شگفت انگیزی بگیرید!)
  • از واژه های هم خانواده استفاده کنید
  • از شکل املایی متفاوت کلمات استفاده کنید
  • از واژه های پرت نسبت به موضوع استفاده کنید
  • از عبارات استفاده کنید (Phrase)
  • حروف ربط، ضمایر، حروف اضافه و کلماتی از این دست در موتورهای جستجو Stoplist نامیده می شوند، مثل and, about, the, of, a, in, as, if, not, why, never, before, is, it و در هر متنی وجود دارند، بنابریان موتورهای جستجو برای بهینه سازی نتایج جستجو آنها را نادیده می گیرند. پس شما هم در کیوردهایی که استفاده می کنید این واژه ها را حذف کنید.

3. از کلمات کلی تر استفاده کنید. گرچه اینکار باعث افزایش تعداد نتایج می شود و ممکن است باعث سردرگم شدن در حجم زیادی از اطلاعات شود. بنابراین در انتخاب کلمات کلی تر دقت کنید.

4. همین طور که با تغییرات پیش می روید کیفیت نتایج را بررسی کنید و در صورتی که تغییر نتایج ضعیف به دنبال دارد آن را حذف کنید.


یک تجربه کاملا شخصی:

اگر در مورد موضوعی نتایج مطلوبی از جستجو به زبان انگلیسی در موتورهای جستجوی مرسوم، مثل Google، Bing، Yahoo و پیدا نکردید بروید سراغ جستجو به زبان روسی و استفاده از موتور جستجوی Yandex.com که مخصوص کشور روسیه است. نگران بلد نبودن زبان روسی هم نباشید. با استفاده از سرویس ترجمه گوگل(google translate) کلید واژه های جستجو را به زبان روسی برگردانید و داخل نوار جستجو در صفحه yandex.com کپی کنید. نتایجی که به نمایش در می آیند همگی به زبان روسی هستند. روی هر کدام از نتایج کلیک کنید وارد وب سایت مربوطه خواهید شد که معمولا وب سایت های روسی ورژن انگلیسی ندارند. که البته گوگل این مشکل را هم حل کرده و با کلیک راست کردن در صفحه وب سایت و انتخاب کزینه translate to English میتونید مطالب سایت را به انگلیسی برگردانید. و از دریای اطلاعات بلوک شرق لذت ببرید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *