نوشتن چشم انداز(Vision) و ماموریت(Mission) برای کسب و کار

                    Courtesy of freepik.com

تا حالا به این موضوع فکر کردید چطور باید ویژن برای کسب و کار و یا خودتون بنویسید؟

تا حالا به Vision و Mission  شرکت‌ها دقت کردید؟ اصلا با این مفاهیم آشنایی دارید؟

شاید شما هم مثل من با این دو مفهوم که تو فارسی ماموریت و چشم‌انداز ترجمه شده‌اند را خوب درک نمی‌­کنید و به عنوان دو مفهوم گنگ می شناسید.

مدتی هست که دارم برای شرکت‌مان مارکتینگ پلن می نویسم. برای همین مجبور شدم برم کُنه این دوتا مفهوم را در بیارم. برای همین به بخش ماموریت و چشم انداز خیلی از شرکت‌ها مراجع کردم. ولی متاسفانه اغلب در قالب جملاتی قلنبه و نامفهوم ارائه شده اند. حتی بعضی هاشون از حد گذشته‌اند و صحبت از سعادت بشریت کرده‌اند! که با خوندنشون حس مطالعه کتب الهی پیدا دارم.

باری! با جستجوهای زیادی که کردم رسیدم به اینکه واقعا مفهوم ویژن و میژن به نوشتن و یا زیبا نوشتن اون ها نیست. ویژن و میژن باید به ساده ترین شکل ممکن بیان شوند بطوریکه حتی کم سوادترین عضو یک سازمان هم بتونه اون رو بفهمد.

یک مثال ساده: یک فروشگاه نسبتا قدیمی رو در نظر بگیرید. هر فروشگاهی، حالا شما در مورد این فروشگاه از هر کسی سوال کنید میدونه که این فروشگاه چیکاره است، چی میفروشه؟ چرا اینجایی که الان هست داره میفروشه؟ تفاوتش با همسایه بقلی­اش در چی هست؟! مطمئنا جواب این سوال­ها را حتی ساده ترین آدم‌هایی که با اون فروشگاه مراوده دارند می دونند.

جواب این سوالات رو وقتی خود شخص صاحب کسب و کار میخواد در ابتدا شروع کنه باید و سعی میکنه برای خودش مشخص کند جواب سوالات این چنینی را، در واقع دارد برای خودش Vision و Mission  تعریف می‌کند.

اما برای مشخص شدن مطلب هر کسی که در ابتدای کسب و کارش قرار دارد باید پنج سوال زیر رو از خودش بپرسد:

  1. محصولات و خدماتی که دارم و میخواهم داشته باشم چی هست؟
  2. کی ممکنه بخره؟ مشتری کی هست؟
  3. هر مشتری چی ممکنه بخره؟ کدام یک از محصولات من رو ممکنه مشتری بخره؟
  4. چرا من از بین بقیه؟ چرا از بین این همه فروشنده، بیزینسمن باید من انتخاب بشوم؟
  5. چی باعث شد کسب و کار من با بقیه فرق کند؟

سوالات 4 و 5 شبیه به هم هستند، جواب سوال پنج را مشتری نمیداند ولی لزوما شما باید بدونید، جواب سوال 4 را ممکن است مشتری بداند.

از جواب­های این پنج سوال شما میتوانید یک Vision درست و حسابی در آورد. بعبارت ساده چشم انداز به شما پاسخ می دهد که به کجا میخواهید بروید؟ برنامتون چیه؟ چیکار میخواهید انجام دهید؟!

ماموریت هم پاسخ به چگونگی رسیدن به چشم انداز است. به شما پاسخ می دهد که چطور به جایی که تعیین کردید میخواهید برسید. جواب این سوال در قالب متنی رسمی می شود Mission Statement کسب و کار شما.

دیدگاه‌ها

  1. احمد علایی

    دو مورد دیگه هم هست که تو ایران کمتر بهش پرداخته میشه. یکی culture statement و دیگری brand promise. همچنین key values و goals که اغلب به قول شما در بیانیه ماموریت گنجونده میشن و اهداف شرکتها رو تبدیل میکنن به متون الهی.
    پ ن: فکر میکنم تلفظ صحیح تر میشن باشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *